........


Únor 2016

Život na vysoké škole - plusy a mínusy

27. února 2016 v 16:00 | Martina Turčeková |  - Writing
ÚVOD
.....Jak mnozí víte, letos (alespoň doufám) ukončím bakalářské studium na vysoké škole. Tak mě napadlo, že bych vám mohla dát pár mých poznatků, co mi na vysoké vyhovalo a co naopak ne. Všechno beru pouze ze svého pohledu, takže co vyhovuje mě, zase nemusí vyhovovat vám a naopak :) Snad se chápem.

JAK JSEM VŠ VYBRALA?
.....Když se vrátím na střední, upřímně jsem si myslela, že na vysokou nikdy nepůjdu. Chtěla jsem odmaturovat a dneska bych někde seděla jako kosmetička v saloně (který by, vsadím se, ani nebyl můj). Díky bohu jsem přišla k rozumu a na vysokou se přihlásila. Vlastně na dvě - sociální pedagogiku a geologickou (nevím jak dál ani co to vlastně vůbec je), která byla hlavně pro případ nouze, jelikož tady skončí všichni, kteří se nedostanou jinam. Naštěstí mě na sociální na poprvé vzali. Ani už nevím, co mě napadlo jít zrovna tady, prostě jsem projížděla obory a dívala se, co zní zajímavě. A vyhrálo toto.

.....Začátky byly celkem těžké, samé vyřizování, úplně noví lidé, nikoho jsem neznala a ani nevěděla co od tohoto oboru čekat. Hned ze startu na vás hodí seminárky, které do konce semestru chtějí a milion doporučené literatury, kterou máte přečíst. Během studia jsem naštěstí přišla na to, že slovo doporučená si každý pojme po svém. Během tří let je můj počet celých přečtěných knih přesně - 0.

.....Připravte se na to, že vás budou neustále upozorňovat na to, že vysoká je hlavně samostudium. Což mé samostudium = učení jen den dva před zkouškou.
Není to zrovna nejlepší, stresujete se a za týden si ani nevzpomenete, co jste se učili. Pak si slíbite, že přístě se naučíte předem a hned před následující zkouškou to dopadne úplně stejně. Už se těším na státnice :)

.....Co tedy beru jako plus? Jako první mě napadnou nepovinné přednášky. A ano, ve chvíli, kdy uslyším slovo nepovinné, můj mozek vypíná. Za celé tři roky, jsem byla asi na pěti přednáškách (a to proto, že byly třeba první hodinou v semestru, tak ať vím, co se děje). Jak se tak na sebe dívám, musíte si říct, že jsem strašně nezodpovědná.. Ale co, zvládám. Šprtem jsem nikdy nebyla a ani si na něj hrát nebudu. Což je ale taky plus - nikdo ze spolužáků po vás většinou nic nechce :D Dalším plusem je, že jsme zatím měli opravdu málo předmětů. Což je asi ale výhoda naší fakulty nebo oboru, protože mezi mýma známýma neznám nikoho, kdo by měl školy tak málo. A upřímně je lituji. Na jeden semestr mi bohatě stačí jeden sešit, do kterého si zapisuju vše a nemusím mít milion papírů, jako například na střední. A to největší plus - máme buď zkoušku a nebo zápočet (nikdy ne obojí). A zápočet = napiš nějakou práci, udělej prezentaci, měj maximálně jednu absenci apod. Jo a konečně se rozloučíte s omluvenkami nedejbože žákovskou knížkou. Jaké máte známky nikoho nezajímá :D Akorát, pokud chcete prospěchové stipendium, což je určitě pro mnoho lidí motivující. Pro mě taky bylo, a říkala jsem si, jak ho dostanu. No co si budem povídat, po první zkoušce jsem změnila názor :)

.....A teď mínusy. Takovou malou maturitu máte co půl roku, ale na to si zvyknete. Nespočet seminárních prací na většinou nesmyslná témata, která vám nic neříkají. Pak si uvědomíte, že vlastně říkají, jen už máte v hlavě tolik pojmů, že si je nedokážete srovnat k sobě. Pokud píšete písemnou zkoušku, čekáte sto let, než se dozvíte známku - a připravte se, že na vysoké je vaší nejhorší známka 3. Za čtyři už jste nevyhověli. Ale zase máte aspoň dva další pokusy :) a věřte mi, že na trojku to vždy jde. Další, co mi na mém oboru nevyhovovalo je to, že je z části zaměřen na mimoškolní aktivity pro děti. V těchto 'zábavných' předmětech trpím. Nedávno jsem slyšela, že nikde nenajdete tolik štěstí, jako v práci s dětmi - blbost. To radši ty děti nevychované a hned je ta práce zajímavější. Proto jsem se přihlásila na studium magisterské, které bude více zaměřené i na dospělé.

.....Na konec bych vám chtěla dát tip na stránku, na které najdete strašně moc informací k seminárním pracím. Je tam spoustu materiálů ke všem různým předmětům a mě hodněkrát moc pomohla :) http://primat.cz
.....A taky bych vám chtěla říct, že není čeho se bát. Na vysoké zažijete spousty nervů, ale také zábavy :) A já jsem strašně ráda za to, že jsem to nevzdala a na vysoké se udržela.

A co vy? Jste na vysoké spokojeni? A pokud na ni ještě nejste, na jakou plánujete jít? :)

Všude samé krabičky!

25. února 2016 v 10:40 | XOXO |  - Writing
AHOJ,
.....Krabičková strava, která tu už byla kdysi a v oblibě je u mnoha lidí do teď. A my se rozhodli, že ji zkusíme taky.

PROČ?
.....Protože moje stravování nebylo zrovna ukázkové - místo snídaně dvě kávy, trošku obědu a na večeři porce k prasknutí. Sníst balíček chipsů nebo BigMac menu no problem. A na postavě to šlo vidět. Diet jsem držela už snad miliardu, sice jsem u nich rychle zhubla, ale obávaný jojo efekt nastal vždy. Jedniné, co mi pomohlo k tomu, abych zhubla a váhu si udržela bylo jíst pravidelně a zdravě. Proto jsme se místo diet rozhodli pro krabičky.
.....Objednali jsme si na dva týdny stravu přes internet - je to rychlé a nemusíte se zatěžovat tím, že nevíte co koupit a co vařit. Musím říct, že za ty dva týdny jsem se naučila po mnoha letech snídat a hlavně se nepřejídat. Porce jsou na míru, sice menší, ale zasytí a během jídel nemám vůbec hlad, natož chuť na něco nezdravého. A výsledky pociťuju už teď. Nejen, že mi začíná být volnější oblečení, ale celkově se cítím lépe a mám více energie.


A PROČ TO VLASTNĚ PÍŠU?
.....Koncem týdne mi krabičky z internetu končí a mě toto stravování nadchlo natolik, že jsem se rozhodla, že v něm budu pokračovat sama. Nakoupím krabičky různých velikostí a jídlo si budu chystat tak, abych v tom měla přehled a neměla nutkání jíst něco jiného než to, co mám nachystané. A abych nepřestala a motivace se mi udržela, rozhodla jsem se, že se s vámi na konci každého týdne vždy podělím s tím, jak mi to šlo. A přece si nechci udělat veřejnou ostudu a být za pažravce, který to nedorží! :D
.....Taky jsem se rozhodla, že se začnu věnovat nějaké aktivitě, protože co se sportu týče, je to bída. S tím, jak vypadám jsem teď sice spokojená (nebo alespoň o dost spokojenější než měsíc zpátky), ale věřím, že když se tělo zpevní, na spokojenosti mi to jen přidá. TAK DRŽTE PALCE!


Zkoušel někdo z vás už krabičkovou stravu? :)